Kategoriat
Yleinen

Syyskokous 2021 pidetty

Transfeminiinit ry piti tänään 27.12.2021 yhdistyksen syyskokouksen. Kokouksen yhteydessä puheenjohtaja Tanja von Knorring ja varapuheenjohtaja Emilia Blåsten valittiin uudelle kaksivuotiskaudelle 2022–2023. Uudessa hallituksessa on puheenjohtajien lisäksi 6 varsinaista ja 5 varajäsentä. Yhdistykselle hyväksytty toimintasuunnitelma heijastaa transihmisten tämänhetkistä tilannetta. Tärkeimpänä vaikuttamisaiheena tulevalle vuodelle nousee edelleen ihmisoikeuksia kunnioittava translain uudistus, joka kunnioittaisi myös nuorten oikeuksia. “Tällaisia lakeja säädetään nyt monessa maassa. Vuodenvaihteessa astuu Sveitsissä voimaan laki, joka mahdollistaa 16-vuotiaiden juridisen sukupuolimerkinnän korjaaminen omalla ilmoituksella sekä mahdollistaa sen nuoremmille edunvalvojan suostumuksella. Suomen hallitusohjelma sulkee pois nuoret. Tätä ei järjestökentässä voida hyväksyä. Me tiedämme, mitä sukupuolta olemme jo hyvin nuorena”, sanoo yhdistyksen puheenjohtaja Tanja von Knorring, joka toimii yhdistyksen edustajana Sosiaali- ja terveysministeriön translain uudistamisen seurantatyöryhmässä.

Varsinaisiksi hallituksen jäseniksi valittiin Elise Huusari, Vesa Karjalainen, Kira Karppinen, Leilani Sunaina Milja, Petra Terho ja Susanna Viljanmaa. Varajäseniksi valittiin Nora Hakulinen, Heli Jarkko, Aurora Känsäkangas, Katja Lauri ja Anna Emilia Svensberg. “Yhteensä 13 hallitusaktiivin joukkue selvästi parantaa yhdistyksen toimintaa vapaaehtoistyössä. Samalla iloitsemme siitä, että yhdistyksessä aloittaa vuodenvaihteessa järjestösihteeri-harjoittelijana Elise Huusari, joten voimme jatkossa todella panostaa transnaisten ja -feminiinien edunvalvontaan, vertaistukitoimintaan ja transhenkilöitä koskevien oikeuksien ajamiseen. Yhteistyössä muiden järjestöjen kanssa toteutamme lisäksi koulutustoimintaa seksuaali- ja sukupuolitietoudessa niin yläasteen kouluissa kuin toisen asteen oppilaitoksissa”, toteaa puheenjohtaja Tanja von Knorring.